حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 13 شعبان 1445 Thursday, 22 February , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1399 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 205×
12 اردیبهشت 1402 - 11:37
شناسه : 6691
بازدید 104
2
سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی مناره آجری خرم‌آباد از نمایان شدن لایه‌های دست‌نخورده شهر شاپورخواست در این عملیات خبر داد.
ارسال توسط : نویسنده : فاطمه کردعلیوند منبع : دیارمفرغ


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کلدر خبر به نقل از دیار مفرغ، پوریا خدیش سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ با بیان این خبر گفت: در برداشت نخست از کاوش در محوطه باستانی مناره آجری خرم‌آباد لایه‌های دست‌نخورده از شهر قدیم شاپورخواست به شکل یک معماری فاقد اهمیت و شامل آخرین دوره استقرار نمایان شده است.

سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی مناره آجری خرم‌آباد اظهار کرد: همچنین در این مدت از کاوش چندین سنگ قبر و بقایای متلاشی شده از اجساد انسانی مربوط به یک گورستان قدیمی و تعدادی کوره خانگی بدست آمده است.

او با بیان اینکه برنامه میدانی و کاوش باستان‌شناسی در این محوطه تا دو ماه دیگر ادامه خواهد داشت افزود: تمرکز در این عملیات، شناخت انواع کاربری‌ها و دوره‌های استقراری موجود در منطقه و همچنین ارتباط آن با معماری قرون گذشته خواهد بود.

خدیش اضافه کرد: مطمئنا شهر شاپورخواست در دوره شکوفایی خود یعنی در قرون ۴، ۵ و ۶ هجری آثار معماری پرکار و‌ گسترده‌ای داشته و احتمالا بقایای آن در میدان شقایق و قاضی‌آباد کنونی گسترده شده است.

سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی مناره آجری خرم‌آباد در خصوص اذعان داشت: در مطالعات اخیر تلاش ما بررسی چهار گمانه ۱۰ در ۱۰ به وسعت ۴۰۰ مترمربع است که امیدواریم با تخصیص اعتبار کافی زودتر به سرانجام برسد و پس از آن مطالعات مربوط به استقرار دوره‌های پیش از اسلام در این منطقه بررسی خواهد شد.

پایان پیام/

ثبت نظر شما